AAPGmobile: Desktop
ScreenPixelsWidth (ASP): 640 ScreenPixelsWidth (51D): 640
ScreenInchesWidth (51D): Unknown
ScreenInchesWidth: 0
The A. I. Levorsen Memorial Award recognizes the best paper presented at each AAPG Section meeting, with particular emphasis on creative thinking toward new ideas in exploration. The award is made at the Section meetings for papers presented at the previous year’s meetings.

Details

Restrictions

The recipient need not be a Member of AAPG; selection is made from among all papers presented at a particular Section meeting. Since a significant part of the scoring is based on quality of presentation, only the individual presenting the paper receives the award.

Guidelines for Consideration of Candidates

Each Section is responsible for establishing a judging committee to serve at the Section meeting. Papers are judged by this Committee according to creative thinking, organization, delivery, and visual aids.

Procedure

The selection of the judging committee is conveyed by the Section to Headquarters for preparation of the award.

Description of Award

The award is a walnut plaque, displaying the AAPG emblem and a brass plate inscribed with the recipient’s name, the date, and the Section meeting at which the paper was presented. Co-authors receive individual certificates patterned after the plaque with their names and like information.

History

This award is perpetuated by the A. I. Levorsen Memorial Award Fund, established in 1966 by Dr. Levorsen’s friends, who wished to create a lasting memorial to him.

Funding

Funding for the original award was provided through the AAPG Foundation Awards Fund through generous contributions from many of Dr. Levorsen's friends. In 2007, Dr. Levorsen's son, Robert Levorsen, provided a generous contribution to enhance and update the award through the AAPG Foundation Awards Fund as a lasting tribute to his father.

Eastern Section Recipients

2012

Hannes Edmund Leetaru

2011

Karine C. Schepers

Anne Oudinot

Nino Ripepi

2010

Christopher Laughrey

Jaime Kostelnik

Greg Walker

Herman Lemmens

Wayne Knowles

Tim Earl Ruble

Alan Butcher

2009

Bruce A. Schonert

Jon Brenizer

Bryan Clayton

Stephen Taylor Whitaker

2008

Langhorne B. Smith

2007

Frank R. Ettensohn

2006

Frank R. Ettensohn

2005

J. Frederick Read

2004

Richard Nyahay

Langhorne B. Smith

2003

Richard Nyahay

Langhorne B. Smith

2002

Albert S. Wylie, Jr.

2001

Beverly Seyler

Scott W. White

James Alan Drahovzal

John A. Rupp

Lawrence H. Wickstrom

Timothy Robert Carr

2000

John Richard Hogg

1999

David G. Morse

1998

T. Joshua Starks

Lawrence H. Wickstrom

1997

C. R. Clarkson

R. Marc Bustin

1996

James Alan Drahovzal

1995

Nicholas B. Harris

1994

Stephen F. Nowaczewski

1993

Robert E. Davis

1992

Jagadeesh R. Sonnad

Roger L. Macarevich

J. Gary Tyler

David Lanspeary Brewster

Lisa Karen Goetz

1991

James Walter Castle

1990

A. C. Grant

Bruce Victor Sanford, PhD

1989

Dennis R Swager

Neil Francis Hurley

1988

Richard Smosna

J. M. Conrad

Timothy Charles Maxwell

1987

Brian D. Keith

1986

Karen Rose Cercone

1985

Helen Sestak

1984

Gary A. Cole

Richard A. Sedivy

Ralph Burwood, PhD

Henry I. Halpern

Richard J. Drozd

1983

Howard R. Schwalb

1982

Vance P. Wiram

1981

A. B. Watts

M. S. Steckler

1980

Robert M. Cluff

1979

Mark W. Presley

1978

Richard Smosna

Douglas Gene Patchen

1976

A. E. Bland

Roger Kenneth Soderberg

G. Randy Keller

Michael L. Ammerman

1975

E. Schreiber

R. Catalano

B. Charlotte Schreiber

1974

Richard Smosna

H. Buchanan

Douglas Gene Patchen

1973

C. F. Upshaw

1972

Sigmund Snelson

Gulf Coast Section Recipients

2013

Jonathan Parker

2012

Michael R. Hudec

2010

Robert Reed

Robert G. Loucks

Stephen C. Ruppel

Ursula Hammes

2009

John Barclay Wagner

2007

Angela McDonnell

Martin P. A. Jackson

Michael R. Hudec

2006

Robert G. Loucks

John Pipes Goodson, Jr.

Mary L. Barrett

2004

Robert David LoPiccolo

Roger A. Young

2003

Khaled Fouad

Daniel Velez

Eduardo Macias

F. Sanchez

Gerardo Lopez

J. C. Flores

Juan Alvarado

Shinichi Sakurai

Ulises Hernandez

Edgar H. Guevara

Mario Aranda

David C. Jennette

William Anthony Ambrose

Tim Fred Wawrzyniec

Leonard Franklin Brown, Jr., PhD

2002

Steven Thomas Knapp

2001

Kevin Bruce Hill

2000

Fuping Zhu

Richard L. Gibson, Jr.

Sung H. Yuh

Joel Smith Watkins, PhD

Shirley Peterson Dutton

1999

William Craig Dawson

William Robert Almon, IV, PhD

1998

Thomas Edward Ewing

1997

Michael J. Styzen

Rocco Detomo, Jr.

Brad Alan Robison

Robert David Garner

Arie Speksnijder, PhD

1996

David J. Hall

1995

Brian Edward Lock

Mary Broussard

1994

John A. Rhodes

1993

Paul F. Ostendorf

Glenn Lee Krum

Wayne Carew

1992

Douglas J. Cook

Harry H. Roberts, PhD

Mark Kenneth Sheedlo

1991

Andrew J. Davidoff

1990

Michael P Prescott

1989

Peter J Hutchinson, PhD

1988

John J. O'Brien

Ian Lerche, PhD

1987

Karen Herrington

Shirley Peterson Dutton

Robert James Finley

1986

Shirley Peterson Dutton

1985

William Edmond Galloway

Robert Raymond Berg, PhD

1984

Gary Lynn Kinsland

1983

M. Ali Khan

John W. Cagle

1982

S. Christopher Caran

Thomas Edward Ewing

1981

Nancy Trumbly

Edward Carl Roy, Jr.

Mark Eidelbach

1980

Ernest A. Mancini

1979

Robert Raymond Berg, PhD

1978

Charles Troy Siemers

1977

William Edmond Galloway

David Keith Davies, PhD

William Robert Almon, IV, PhD

1976

Arthur R. Troell

J. D. Robinson

Robert Raymond Berg, PhD

1975

John D. Myers

1974

Donald Harry Kupfer, PhD

1973

L. D. Wright

James Malcolm Coleman

John J. Amoruso

1972

Robert Raymond Berg, PhD

1971

Hunter Yarborough, Jr.

1970

John J. Amoruso

1969

James K. Rogers

1968

John D. Myers

1967

Hunter Yarborough, Jr.

1966

B.J. Sloane, Jr.

Mid-Continent Section Recipients (Biennial)

2011

Steve W. Tilley

Charles Wilson Wickstrom

David W. Houseknecht

Gregory Blake Flournoy

Shane Edwards Matson

2009

Shane Edwards Matson

2007

Daniel Francis Merriam

Timothy Robert Carr

2005

Raymond Paul Sorenson

2003

Alan Kerby Chamberlain

2001

Monica Turner-Willilams

Wan Yang

Michael Raphael Bruemmer

1999

Kenneth S. Johnson

1997

Jerry Glen McCaskill, Jr.

Donald Charles Swanson

1995

R. Nowell Donovan, PhD

1993

Robert J. Weimer

1991

William A. Miller

Emily Morris Hundley-Goff

Gregory Lee Brown

Steven Loring Veal

1989

Edward Dale Pittman

Laura L. Wray

1987

Alan Kerby Chamberlain

David W. Houseknecht

Lori Andrea Hathon

1985

John Reed Lyday

1983

David Gagliardo

1981

Albert P. Matteo

Anthony T. Iannacchione

John F. Zaengle

David J. Steyaert, Sr.

Mark Anton Kuhn

David W. Houseknecht

1979

Donald Charles Swanson

1977

D. W. Stearns

1975

W. J. Ebanks, Jr.

1973

Thomas W. Amsden

1972

Robert J. Weimer

1971

Terrence John Donovan

1969

Thomas Ross Cambridge

1968

Donald Charles Swanson

1967

Philip Charles Withrow

Pacific Section Recipients

2013

Todd J. Greene

2011

Kenneth John Bird

David W. Houseknecht

2010

Grant Garven

Byeongju Jung

James Richard Boles

2009

Jacob Aaron Covault

J. Clark

M. Levy

M. Sullivan

Timothy Reed McHargue, PhD

Henry William Posamentier

Brian Romans

Andrea Fildani

Michael James Pyrcz, PhD

2008

Brian Lewis Cunningham

Mike Johns

Scott Towers Hector

2005

Jacob Aaron Covault

William R. Normack

Stephen A Graham

2004

Michael S. Clarke

Tom Zalan

Dale Richard Julander

2003

Kenneth D Ehman

Morgan David Sullivan

Russell K. Davies

2002

Herbert W. Swan, PhD

2001

Michael James Richey

2000

Richard Fox

Rop Knipe

Stephen Lewis

Dalton Fredric Lockman

Dana Q. Coffield

Philip Frank Cerveny

Robert W. Krantz

Russell K. Davies

Graham Dudley

1999

Brian J. Casey

1998

Mike Francis Ponek

A. G. Matthews

1997

Joe A. Nahama

Rodney Nahama

1995

Ronald Clinton Crane

1994

Walter E. Reed

Michael D. Campbell

1993

Robert A. Horton, Jr.

1992

Joseph T. C. Lin

John Michael Stafford

Donald Arthur Medwedeff

Timothy Robert Carr

1991

Scott R. Morgan

John Michael Lohmar

1989

Donald D. Miller

Thomas E. Covington

John G. McPherson

1988

James C. Ingle, Jr.

1986

R. E. Chamberlain

Victor M. Madrid

1985

Ronald Clinton Crane

1984

John N. Thomson

Richard G. Blake

Richard Wilhoit Boyd

1983

Richard Paul Thomas

1982

Margaret Allen Keller

1980

Lee Krystinik

1979

C. Elizabeth Koch

1978

Alan K. Cooper

Raymond Ingersoll

William R. Dickinson, PhD

1977

Alan K. Cooper

David William Scholl

1976

John H. Spotts

Donald Lowell Zieglar

1975

David Ray Butler

1974

John Albert Minch

1972

M. Keith Scribner

Stanford Eschner

1970

John W. Harbaugh

1969

Robert F. Dill

1968

David M. Hopkins

Edwin E. Buffington

David William Scholl

Herbert Gary Greene, PhD

Rocky Mountain Section Recipients

2014

Mark Alan Millard

2013

Robert LeRoy Baskin

2012

Timothy Olaf Nesheim

2011

John Clay Lorenz

2010

C. E. Bartberger

Ira Pasternack

2008

Rex Cole

Matthew J. Pranter

2007

Kimberley Kaiser

Richard Newhart

Scott Goodwin

Vincent George Rigatti

Tony Neal LeFevre

Robert Parney

2006

Geoffrey D. Thyne

2005

Glenn Ulrich

Mark Finkelstein

Roland DeBruyn

2004

Stephen K. Ruhl

Robert Alfred Lamarre

2002

David Richard Pyles

2000

Peter Hill Hennings

Laird B. Thompson

1999

Kurt Norman Constenius

1997

George E. Newman

Lawrence Andrew McPeek

M. Ray Thomasson

1996

Michael Lee Hendricks

1995

Paul B. Anderson

Thomas A. Ryer

1993

Eric Henry Johnson

1992

Arnold Wood

1991

Michael Lee Hendricks

1990

John Clay Lorenz

1989

Edmund Richard Gustason

1988

Carlos M. Lubeck

J. David King

Jerry L. Clayton

Joel S. Leventhal

Ted A. Daws

1987

Alan Kerby Chamberlain

1986

Sarah K. Odland

Edmund Richard Gustason

Thomas A. Ryer

1985

Robbie Rice Gries

1984

Gary C. Mitchell

1983

Larry Middleton

Linda C. McGee

James Richard Steidtmann

1982

Tom Fertal

James S. Glennie

Mark Walter Longman

1981

Charles W. Spencer

Ben E. Law

1980

Norman H. Foster

Edward D. Dolly

1979

Henry W. Roehler

1978

Roderick Whitbeck Tillman, PhD

Randi Susan Martinsen

1977

William Edmond Galloway

1976

John Patterson Lockridge

1975

Donald Edward Owen, Sr.

1974

Fred Franke Meissner

1973

Esther R. Magathan, PhD

Lyle A. Hale

1972

Robert J. Weimer

1971

Richard W. Volk

1969

James Ernest Fassett

1967

Frank A. Exum

John Conrad Harms

1966

Lloyd Charles Pray

Philip W. Choquette, PhD

Southwest Section Recipients

2012

Joel Walls

2011

Paul H. Pause

2010

Martin Richard Selznick

2009

Karen Lyn Canter

2008

Rick Turner

2007

Alton A. Brown

2006

Robert G. Loucks

Stephen C. Ruppel

2005

Ronald J. Hill

Daniel M. Jarvie

Richard M. Pollastro

2004

Eugene Rankey

2003

Alton A. Brown

Jimmy Dale Thomas

Russell K. Davies

2002

Ronald F. Broadhead

2001

David E. Lancaster

James L. Simmons, Jr.

Ronald A. Johns

Bob A. Hardage

Virginia McNamee Pendleton

Robert Yule Elphick

David Lawrence Carr

2000

Helena Zirczy

Mark Barton

Shirley Peterson Dutton

William A. Flanders

1999

Louis J. Mazzullo

1998

Gregg A. Norman

1997

Donald Charles Swanson

1996

George B. Asquith

1995

John Myers Armentrout

1994

Salvatore Joseph Mazzullo, PhD

1993

David Childers

Mark Willliam Shuster

1992

J Frederick Sarg, PhD

1991

Arthur W. Cleaves

1990

Louis J. Mazzullo

1989

John Thoma

1988

Terence L. Britt

1987

Edwin Pinero

Ronald Dean Kreisa, PhD

1986

M. Reid

Salvatore Joseph Mazzullo, PhD

Sue Ann Tomlinson Reid

1985

John T. Leethem

Robert Raymond Berg, PhD

1984

Dean Carr Hamilton

1983

Salvatore Joseph Mazzullo, PhD

1982

Donald F. Toomey

Craig D. Caldwell

John Peter Hobson, Jr., PhD

1981

Naresh Kumar

Jack Dolph Foster

1980

David Austin Jones

Jack H. Kelsey

1979

James O. Lewis, Jr.

1978

Stephen E. Collings

1977

Clayton S. Valder, Jr.

1976

M. H. Mitchell

Robert Raymond Berg, PhD

1974

Ralph Lewis Horak

1973

John J. Amoruso

1972

Orville L. Bandy

1971

Daniel A. Busch

1970

Edward R. Tegland

1969

Karl W. Klement

1968

Donald Charles Swanson

Association